Автор: Даниел Ненчев
Даниел Ненчев е завършил българска филология и журналистика за електронни медии в СУ „Св. Климент Охридски“. Работи по двете си специалности за различни медии като сценарист, водещ, редактор и автор. Масово видима работата му става в периода 2010–2015, когато е водещ на „Денят започва с култура” по БНТ 1. Даниел Ненчев вярва в смисъла да бъдат осветлявани достиженията на личностите и групите, за които с висока степен на вероятност може да се твърди, че създават изкуство. Тази своя дейност той счита за особено важна в разединено общество като българското, където изкуството има потенциала да събира хората за разговор.
СВЕТОВНИЯТ ЦИГУЛАР ЗА МУЗИКАТА И СЪБИРАНЕТО НА КУЛТУРИ
Васко Василев е името на музикален тайфун, който завихря около себе си фламенко енергията на Пако Де Лусия, танго страстта на Астор Пиацола, богаството на годишните времена на Вивалди, вдъхновението от Паганини, филмовата емоция на Енио Мориконе, силата на съвременната поп музика от Стинг и LP и електрическия гръм на AC/DC. Или пък различни други подобни комбинации, но винаги с основа класическата музика.
Васко Василев е един от най-успешните български музиканти за всички времена.
Чрез своя виртуозен талант и майсторство Васко се свързва и работи с други световни артисти като Лучано Павароти, Пласидо Доминго и Хосе Карерас, Майкъл Джексън, Стинг и Мадона, Чамбао, Ирейжър и Рони Ууд от Ролинг Стоунс. И редица други.
Васко Василев учи в Московската консерватория при Майя Самуиловна Глезарова, а и при Ифра Нийман и Феликс Андриевски в Лондон, в Royal Collеge of Music в Лондон, в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
През 1987 печели престижния конкурс Жак Тибо в Париж, Франция, а на следващата година побеждава и в Карл Флеш – Лондон и печели първо място в състезанието между четирите Висши музикални университета в Англия – Кралския колеж, Кралската академия, Тринити Колидж ъф Мюзик и Гилдхол. Печели и много награди от Кралския колеж, става техният „златен“ ученик. 18-годишен Васко Василев печели приза Николо Паганини. Така става един от малкото музиканти в света, които имат право да свирят на цигулката на самия Паганини.
Първата му постоянна работа е назначението като „Супер солист“ на Лионската опера във Франция, когато е на 21 години. През 1993 се връща в Лондон и на 23 става най-младият концертмайстор на Кралската опера на Великобритания, където работи и днес. Артистичен директор е на солистите на Ковънт Гардън. Лидер на формацията му от изключителни инструменталисти – Лауреат. През годините е концертмайстор и на различни музикални проекти на Лондонския симфоничен оркестър или пък Лондонската филхармония. Изнасял е концерти в над 20 държави по света. Васко свири Либертанго за изпълненията на световните шампиони по фигурно пързаляне Албена Денкова и Максим Стависки. Работил е по саундрака на Междузвездни войни. Преподава в Royal Collеge of Music в Лондон, Англия, а и в Консерваторията в Касейон, Испания.
Разговарям с Васко няколко пъти през ноември 2018, преди и по време на турнето му в България. И докато се подготвя за 6-часово изпълнение на тетралогията на Вагнер и работи по последните две опери Зигфрид и Гибелта на боговете. Тази му работа завършва много напрегнат период за него в театъра на Кралската опера – Ковънт Гардън, където той участва в почти всички спектакли през сезона.
Васко Василев вярва в максимата на Ростропович, че „като излезеш на сцената, ти хвърляш въдица към публиката и трябва да успееш да хванеш сърцето на човек и да му го върнеш по-добро накрая“. И явно успява, защото е любимец на публиката в родната си страна. Васко е първият инструменталист, заради когото хората запълват най-голямата зала в България – Арена Армеец.
Успехът на Васко най-вероятно обаче не е свързан само с музикалния му талант, обемащ различни музикални територии и състояния. Тайфунът Васко всъщност е пречистващ и след него остават лекота, очарование, смях, светлина, радост, вдъхновение. Субстанциите на живота.