„На малоазийските празници приличат Котитиите и Бендидиите ,празнувани от траките ,от които произлезли и орфическите празници. За богинята Котис у едоните и за нейните музикални инструменти Есхил говори с тия думи „Свещената Котис у едонит е ,които имат планински инструменти“ ,след което поетът веднага прибавя за служителите на Дионис „Един държи в ръце флейта , изкусно дело на стругар ,и с пръстите си изпълн ява песен ,що подбужда към луди викове ; друг пък гърми с медни кимвали“. На друго място поетът говори :„Ехти весела песен; страшни мими , подражавайки на бика , реват от скришно място; ужасяващ кънтеж на тимпана се разнася като подземен гръм“.
В Еврипидовото описание на Резос в едноименната драма има един интересен детайл. Щитът на царя е златнообкован, многото звънчета, които висят по сбруята на коня и по ремъците на щита, „всяват ужас“ със звъна си. Резос излъчва тонални внушения със звънчетата, тъй като първо се чува техният звук и, както казва Еврипид, той се приближава като бог. Те именно звънтят „гордо“ и по един начин, наречен компос – тъмнозвучащо, оттекващо, танцово. Резос изпраща своя глас, т.е. звучи чрез звънчетата на своя щит и чрез веригите от украсата на кобилите, докато прекосява крайбрежието на Егейска Тракия. Финалният стих на този пасаж от описанието на Еврипид в трагедията му „Резос“ дефинира хероя като бог, като „самия Арес“. Вярата в безсмъртието изравнява царя-антроподемон с бога и гласът на бога, следователно, звучи с „гласа“ на метала, уточнен в случая като злато и мед, т.е. като съвършен метал, към който принадлежи и бронзът, когато цветът му е златен или сребърен. „Гласът“ на метала е категорично отграничен от звуците на двете основни групи тракийски инструменти. Едните са струнните, Орфеевите, с които тракийските царе си служат дори по време на пир. Другата група са мистериалните Дионисови инструменти, каквито са тимпаните, авлосите, кимвалите.
Следвайки писмената традиция, екипът, който работи по темата „Акустика“ в рамките на общоакадемичния проект „Траки“, проведе експерименти с мъжки глас в някои от сакралните подмогилни градежи в Казалъшката долина, в Мезешката гробница, в гробница № 13 и Свещарската гробница в Археологически резерват „Сборяново“. Провери и дали са използвани природните дадености на светилището „Глухите камъни“ в Източните Родопи за звукови ефекти. Установено бе, че чрез архитектурата съзнателно е търсена и постигната характерна акустика в подмогилните сакрални градежи „Голяма арсеналка“, „Грифони“, в хероона на Севт ІІІ – могила „Голяма косматка“, в Казанлъшката гробница (оригинал) и в Мезешката гробница. Оказва се, че куполните подмогилни градежи (с изключение на тази в могила „Шушманец“) реагират резонатно и звукът се „отваря“ на определени тонове и обертонове в интервали, които в момента се анализират от специалистите. Очертават се звукови характеристики на отделните изследвани обекти, които биха подпомогнали изясняване на функциите им. Най-добра акустика бе документирана в куполното помещение на сакралния градеж в могила „Грифони“. Ключовият камък на куполното помещение е оформен като слънчев диск. Когато вратата е отворена, всичко изречено, припято и изпято в помещението се чува навън от стоящите пред входа. За съжаление, заради оградата и постройките пред входа не бе установено разстоянието на разпространението на звука. Другият обект с такива характеристики е този в могила „Голяма арсеналка“. По време на експеримента бе установено, че когато вратата е отворена звукът от припяването, включително изричаните срички, достигат до 40 метра пред входа на подмогилния градеж. Куполното помещение играе ролята на усилвател на звука. Археоастрономическите изследвания показват, че сакралната постройка е имала функции на място за измерване на времето. По време на зимното слънцестоене лъчът светлина, който влиза през врата достига до каменното ложе, което е разположено срещу входа.