Няма никаква причина Вселената да не е представенa като музика, тъй като в космоса всичко е вибрация, включително и светлината. Лекторът обяснява, че астрономите измерват разстоянието от планетите до слънцето и раз­ликите от най-далечната точка на орбитата до слънцето и от най-близката точка на орбитата до слънцето. Резултатът от тези измервания в дробно число съвпада с Питагоровата гама. Данните от телескопа са превърнати в сонограма и зазвучава музика. Сондата Вояджър също е на­правила и изпратила записи на вибрации на плане­тите, които са представени като музика и дори могат да се чуят в интернет.

Музикалноматематическото философско учение, търсещо хармоничното устройство на света, наричано музика на сферите, се свърз­ва с Питагор, питагорейството и платонизма. Всъщност, само със силата на мисълта древни­те философи постигат това, което след хиля­долетие се доказва с модерна апаратура. Може би наблюдавайки обредите, те са достигнали до извод, до който след хилядолетия става достоя­ние на учените музиката е универсален начин на общуване на хората и един от основните езици на обредите във всички култури.

Едва през последните три години българ­ските учени започнаха акустични изследвания на сакрални археологически обекти по общоака­демичния прокт „Траките – генезис и развитие на етноса, културни идентичности, цивилиза­ционни взаимодействия и наследство от древ­ността“. На територията на България са съх­ранени цялостно или почти цялостно голям брой подмогилни сакрални градежи и скално-изсечени светилища. Началото на изследванията е с мъж­ки глас заради сведенията за Орфей, че обучавал тракийските аристократи чрез пеене, акомпа­нирайки си на лира, и цитираните по-горе сведе­ния за особеното звучене на пеенето. Той събирал своите последователи в специално построена зала, където те влизали, оставяйки оръжията си отвън. Жени не били допускани до тайнства­та и това ги разгневило, поради което те убили певеца. Орфей предавал свещеното знание и на открито, качен на планински връх. Това знаем от достигнал до нас фрагмент от Есхиловата дра­ма „Басариди“, запазен в текст на Ератостен. В него се съобщкава, че учителятпосветител се изкачвал на връх на планината Пангей и там, сви­рейки на лира, посрещал своя бог слънцето. През 5 в. пр. Хр. този сюжет е много известен в Атика и на вази е изобра­зяван седналият на скален връх Орфей с лира, а около него траки с две копия в ръка слушат песен­та му. От най-дъл­бока древност свързването на му­зиката с небесните тела и специално със слънцето е ви­дима в обредите, изображенията и свещените тек­стове. В Югоизточ­на Европа слънцето е почитано още в неолита. Рисунки­те в пещерата Ма­гура красноречиво илюстрират, че му­зиката и танците са част от ритуалните в чест на божествата, включително и на слънцето.

В културната памет на човечеството е ос­танал и митът за слизането на Орфей в отвъд­ния свят. Там са ходили и са се върнали в света на живитее и други герои, дори Дионис, но Орфей е символът на успелия с музика да подчини подзем­ните богове на волята си. Историята за омайва­нето на Хадес и Персефона от Орфей е любим сю­жет на вазописците в Апулия, южна Италия. Чрез този мит е предадена мистериална посвети­телна обредност, в която съществен елемент е обредното отиване Отвъд. На територията на Одриската държава са открити най-импо­зантните подмогилни храмове, някои от които и хероони за мистериални посвещения (наричани популярно гробници), с каквито е свързано името на Орфей. Археоастрономически изследвания на някои от тях по­казват, че са слу­жели и за измер­ване на времето, и най-вероятно свещенодейст­вията в тях са следвали слънчев обреден кален­дар.

Освен све­дения за musica humana, пис­мените свиде­телства гово­рят и за musica instrumentalis на траките. Едно красноречиво свидетелство принадлежи от­ново на Стра­бон: