Автор: Деян Статулов
Изворът на Филипов

Брезник е град в Западна България. Намира се в близост до Перник. Едно от най-известните забележителности там е Брезнишкото бърдо. В източната си част хълмът е бил осеян с многочислени брези, дали името на града. На хълма е и студеният минерален извор Желязна вода – водата му е богата на железни и сулфатни йони, подходяща за лечение на желязо-дефицитна анемия, стомашно-чревни, чернодробни и кожни заболявания, болести на жлъчката и пр. През 1907 г. водата е занесена на Лондонското изложение и получава Златен медал.
През 60-те години при извора Желязна вода е направен басейн, в който жителите от околността са ходели да се къпят, за да охладят летните жеги и житейски страсти. Местни партийни лидери обаче вземат решение да взривят извора, не толкова за да разрушат социалния статут на мястото, колкото да увеличат дебита на водата. Предизвикват точно обратното. Вероятно, за да се потушат местното недоволство през 1968 г., в Брезнишкото бърдо се създава лятно кино. Един от първите филми, прожектирани там, е египетският „Непознатата жена“ (1960) на режисьора Махмуд Зулхфикар.
По същото време в столицата се снима филм.

„Езоп“
След 30–40 дни филмът „Прокурорът“ ще бъде готов за екраните. Работата ни върви спорно, защото предварително извършихме голяма подготовка. Филмът значително се различава от драмата. Както вече е известно, със съгласието на Георги Джагаров ние работим над сценария със съветския писател Будимир Металников. Положихме много усилия, за да се отдалечим от статичния характер на пиесата, да уголемим и разширим художественото платно. В моята режисьорска концепция един от основните акценти е поставен върху образа на прокурора, който в конфликта оглежда себе си. Неговата драма аз изнасям на преден план. Особено съм доволен, че успяхме да стигнем до равнището конфликът да е много тънък, сочен и изразителен./1 /
Това са споделени мисли на режисьора Любомир Шарланджиев пред репортерка на в. „Работническо дело“ от 4 март 1968 г. по време на постпродукционния период на филма „Прокурорът“. Нищо не подсказва, че филмът така и няма да се появи на голям екран, а актьорът Йордан Матев не доживява реабилитацията и премиерата му на 13 септември 1988 г. от 20.00 ч. в Дома на киното.
Събитията, които бележат филмовата 1968-а, са следствие на решения, взети и съгласувани година преди това, а катализатор ще бъде „Пражката пролет“ в Чехословакия.
В протокол от заседанието на ЦК на БКП (Централен комитет на Българската комунистическа партия) от 21 септември 1967 г. в дневния ред има само една-единствена точка – „За някои явления на идеологическия фронт“. Четем изводи и решения, които ще предопределят и насочат целия филмов процес през 1968 година: Отделни творци и културни дейци отстъпват от класовите позиции на марксистко-ленинската идеология, губят чувството си за гражданска и партийна отговорност. В това отношение сериозна тревога предизвиква наскоро завършеният филм „Привързаният балон“ на режисьорката Бинка Желязкова. Режисьорката е превърнала някои негативни страни на литературния сценарий в цялостна концепция на филма. Филмът представлява подигравка с човека, с човешкото и национално достойнство, с историческите традиции и героични борби на българския народ. […] 1. Препоръчва се на Комитета за изкуство и култура да направи оценка на филма „Привързаният балон“ и да реши целесъобразно ли пускането му на екран. Възлага на ръководството на Комитета за изкуство и култура да преразгледа производствено-тематичния план и сценарния портфейл на студия „Игрални филми“ и да вземе мерки в бъдеще да не се допуска производството на филми, противоречащи на идейно-художествените задачи на социалистическото кино./2/
Видно от текста, повод за това решение на ЦК на БКП, е филмът „Привързаният балон“
/1/ В. „Работническо дело“, бр. 65/4.03.1968 г.
/2 ЦДА, ф. 1-Б, оп. 6, а.е 684, л. 1–4.