Автор: Игор Марковски
Разлиствайки страниците на Лицевата Книга (a.k.a. facebook), намерих една снимка на която отдолу пише „Ерих и Мария Ремарк – редки снимки“. Текстът е очевидно глупав, а и вероятно нарочно направен от някой шегобиец. Митарствайки из радиостанциите, съм срещал изяви от рода на: „А сега страхотен дует на Хулио и Глесиас“, а спортният отдел на „Нощен труд“ беше пуснал информация за двама страхотни футболисти, които идват в България – Ортега и Гасет.
* * *
Впрочем на снимката наистина е Ерих Мария Ремарк с Марлене Дитрих, с която имат любовен роман и той приключва през 1951. Ремарк се запознава с Полет Годар – това е нейната последна любов – и къщата му на брега на Лаго Маджоре я приютява. Ремарк умира през 1970 и оставя всичко на нея. Но тя е много по-богата от него – след пет брака и купища картини и диаманти. Някъде там – 70-те години на ХХ в. – Сотбис продава част от колекцията ù за 3.000.000 щ.д. – много пари за онези години. Полет Годар умира 1990 и оставя в завещание цялото си имущество на стойност 20.000.000 щ.д. на училището по изкуства в Ню Йорк. Там се намират и прочутите дневници и ръкописи на Ерих Мария Ремарк.
* * *
Да се върна обаче в 1933 – тогава националсоциалистите публично изгарят „На Западния фронт нищо ново“* и „Обратният път“, като публикуват пропаганда, в която се твърди, че истинското име на Ерих Мария е Крамер (Ремарк на обратно) и че той помага на евреите. Отнемат немското му гражданство и той отива в Париж, а през 1939 емигрира в САЩ. Става американски гражданин и след войната се установява в Швейцария до смъртта си.
Полет Годар е покорена (или пък покорява) от Чарли Чаплин, Джордж Гершуин, Диего Ривера, Бърджис Мередит. Всичко това преди Ремарк. И тук не става дума за Едгар У. Джеймс – първия ù съпруг – тя е на 17 и се развежда с него две години след сватбата. При развода взима 375.000 щ.д. за издръжка и един диамант. Следващите диамнти са от Чарли Чаплин. Впрочем тя се оказва и щедра – финансира участието си в неговия последен ням филм „Модерни времена“. Вероятно една от най-хубавите сцени (изобщо в киното) е последната, в която Чаплин върви по пътя като държи за ръка Полет.
* * *
За онези, които не искат да повярват, или пък старателно отбягват фактите – майката на Чарлс Спенсър Чаплин – Хана – произлиза по майчина линия от голям цигански род. Чаплин се гордее с този факт, въпреки някои противоречиви изказвания през годините, че понякога това му е пречило.
Циганите невинаги са музиканти, въпреки че Gipsy Kings от 1978 до наши дни се опитват да ни кажат точно това.
През 1910 в България се появява един документ – „Устав на египтянската народност в гр. Видин“ – вероятно това е първата държавно регистрирана ромска организация в света. Самата дума „циганин“ означава „недосегаем“.
Статистиката е неумолим спътник в днешно време. Тя ни казва, че на територията ни живеят малко над 320.716 души или 4,9% от населението. Но в държавата, в която всеки втори е (или е бил) милиционер, цифрата е 400.000.
* * *
Нашите медии вежливо пишат, когато фондацията на Сорос (роден в Унгария като Soros György – Дьорд Шорош) е дала еди-колко си пари, за да приобщи циганите към българите и (най-вече) да се узаконят къщите в гетата. Според меродавни източници над 2.000.000 лева са потънали в това начинание. Тези дни обаче събориха (за пореден път) същите тези къщи. Били незаконни. А вътре живеят хора. На които по някое време (скоро пак) ще им купуват гласовете…
Барон Лефует едно време купи смеха на Тим Талер. Вероятно не сте чели тази книжка от Джеймс Крюс**. Любен Дилов я преведе от немски. Самият Крюс е роден на остров Хелголанд. На него има само едно селище. Там живеят 1.300 души. Никога не е била бутната нито една къща. На този остров често се говори на фризийски.
* * *
Един приятел тия дни каза, че ще финансира ремонта на паметника на Саумил, за да светнат отново угасналите очи.
* * *
Неграмотният е гледащ слепец. Казал го е Менандър.
* * *
И една добавка към уводните думи:
Из световните новини:
Отнеха почетните титли на американския учен и Нобелов лауреат д-р Джеймс Уотсън – съобщава BBC. Причината – неговите забележки и коментари, в които посочва, че гените са причината да има разлика при тестовете на интелигентност при белите и чернокожите. 90-годишният учен е правил подобни коментари и през 2007 година, но малко по-късно поднесе своите извинения. Той получи Нобелова награда през 1962 година заедно с колегите си Морис Уилкис и Франсис Крик, с които откри двойната структура на ДНК. През 2014 година Нобеловият лауреат продаде златния си медал, след като заяви, че е бил отлъчен от научната общност заради коментарите си за расата. В момента той е в дом за стари хора, където се възстановява след претърпяна автомобилна катастрофа. Заради забележките си ученият загуби работата си в престижната лаборатория „Кавендиш“ в университета в Кеймбридж през 2007 година. Но след настоящите му изказвания, направени по време на заснемането на документален филм, д-р Уотсън ще се раздели с почетните си титли, включително „професор хонорис кауза“ към престижния университет.
* „На Западния фронт нищо ново“ е написан 1927. Публикуван е през 1929. Преведен е само в годината си на издаване на 26 езика. Включително на български. Продължението на романа – „Обратният път“ излиза 1931.
** „Тим Талер или продаденият смях“, 1962, автор: Джеймс Крюс.