

През 2019 година Чешкият център в София* ще отбележи 70 години от своето създаване. Историческите данни говорят, че това е един от първите чуждестранни културни институти – създаден е през 1949 година по силата на междуправителствен чехословашко-български културен договор и за разлика от други подобни организации, адресът му през тези седем десетилетия е един и същи и това е ул. „Раковски“ 100.
Дейността на Чешкия център се променя през годините така, както се реконструира и сградата, в която се помещава. В началото е само представителен магазин за културни стоки, а по-късно в началото на 50-те години е добавена и културната дейност. Мисията на институцията обаче е винаги една и съща – представяне на най-доброто от чехословашкото, а впоследствие от чешкото изкуство. Затова и интересът към Чешкия център никога не е стихвал, особено в годините, когато в него се представят забранените филми от 60-те или се предлагат стоки, които не могат да бъдат закупени никъде другаде.
Днес Чешкият център, въпреки конкуренцията на всичко случващо се ежедневно в София, отново е търсен оазис за интересни събития от сферата на литературата, киното, дизайна, музиката, изкуството… Неотдавна беше възобновен и търговският му елемент с отварянето на Czech Design Маг, предлагащ продукти на известни чешки дизайнери. През последните години ЧЦ активно подпомага чешката външна политика в областта на публичната дипломация. Той съчетава културни, образователни, научни, изследователски и иновационни дейности и предоставя и информационно обслужване.
Програмата на Чешкия център през 2019 година ще има две основни направления. От една страна тя ще бъде свързана с темата „Свобода“, предвид отбелязването на 30 години от Нежната революция, разрушаването на Берлинската стена и падането на тоталитарните режими във всички държави от бившия Източен блок. Още през януари стартираме с амбициозния проект The Freedom Factory на студенти и дипломанти от Факултета по изкуство и дизайн към Университета „Ян Евангелиста Пуркине“ в Усти над Лабем, който ще бъде представен в Шумен. Целта на проекта е да изложи актуалните интереси на чешките студенти, които в работите си осмислят различни проблеми – социални, културни, исторически и политически, но също и свързани с околната среда, екологията, постиндустриалното общество, цифровите технологии, виртуалната реалност и постинтернета. Другата не по-маловажна идея е с това начинание да се стартира възобновяването на прекъснатите отношения между Шумен и Усти над Лабем, които в миналото са били побратимени градове. През февруари изложбата ще бъде показана и в София в нетрадиционното културно пространство The Laboratory.
Освен в изложби, предвиждаме темата за свободата да бъде застъпена в поредица от срещи и дискусии, които ще засегнат свободата в изкуството, в литературата, в медиите и др. Гледни точки ще представят гости от Чехия и техни колеги от България. Планираме също така прожекции на филми, както и представяне на литературни заглавия. Специално внимание ще отделим на личността и драматургията на Вацлав Хавел.
Второто направление от програмата ще продължи с представянето на проекти, отбелязващи 100-годишнината от създаването на Чехословакия (1918) и 50 години от края на Пражката пролет (1968), които бяха основна тема през 2018 година. Предстои да бъдат показани изложбите: „В това време на едно друго място / 100 години чешки комикс“ (март 2019, Съюз на българските художници), „Дизайнът от 60-те: Колекцията на Ян Йенища“ (април 2019, Чешки център), „Mini Wonders вчера и днес – Чешката играчка“ (май /юли 2019, Чешки център / Морското казино в Бургас).