Подредените в квадрат околo „тепиха“ чаши за вино и лис­товете с текст между тях за­силват ефекта на визуалното въздействие като съвкупност от кодове, съдържащи послания за посветени или просто любо­питни зрители.

Психологичният аспект се отнася до езика на тялото. Со­лото е пример за директната проекция на душевните движе­ния в граничещо с натурализъм физическо поведение. Тялото, разгледано в традицията на  постмодерния възглед, е изло­жено като обект, разтърсван от различни душевни състоя­ния. Те се демонстрират чрез сведено до конвулсии движение, до бавни пълзящи придвижва­ния, или чрез определени те­лесно-емоционални състояния, застинали в бавно променящи се позиции: нега, бунт, предиз­викателност, истерични при­падъци, апатия, копнеж, агресия и пр., разположени в болезнена­та тоналност на самотата.

Голямото постижение на солото е, че при цялата сила на отчаянието, депресията и лудостта, то остава естети­чески дистанцирано и поради това на моменти е дори смеш­но. Представената трагикоме­дия е „посолена“ с Пруст, който изиграва ролята на преводач на чувствата на героинята со­листка. Има дължини, които мо­гат да се оберат, но като цяло действието се разполага добре във времето.

В театрално отношение силна роля играе здравата драма­тургична конструкция -семпла, чиста, разделена на четири ясно разграничени части, всяка със собствен визуален и движенчески код. Частта, в която героинята се отъждествява с текста или с героинята на Пруст, е силен дра­матургичен акцент, подчертан от строгите очила, през които текстът бива прочетен с равна­та интонация на патоанатом.

 

Галина Борисова в „Тук долу всички люляци умират”

Галина Борисова в „Тук долу всички люляци умират”