ни кандидати, утре измежду тях ще бъдат новите стълбове на театралното изкуство.
- Задоволен инстинкт или подарък отвън е успехът?
– Успехът в театъра е много относителен. Успех е да направиш нещата по начина, по който си ги искал. Невинаги се получава. Публичният зрителски успех, наградите от котериите, които ги раздават по някакви техни частни критерии, не могат да те залъжат, ако си искрен пред себе си. Казвам го като човек, който е получавал разнообразни награди и има представления, които са се играли с десетилетия, както и такива, които бързо са приключили пътя си. Важно е да не се срамуваш от резултата и години след това някой да ти припомни колко е бил впечатлен от твое представление, даже ако е имало кратък живот и нито една награда или фестивал. Твоето представление е установило контакт и е общувало със зрител и е било важно за емоционалния и интелектуалния му живот.
- Микрофон и Шекспир. Защо театърът ни говори лошо, не умее да диша, а издиша на сцената и търси помощ от микрофона?
– Бях краен противник на микрофоните, стърчащи по лицето на актьорите. Сега съм по-толерантен към това като възможен принцип, макар и не от моя арсенал. Както каза Ян Енглерт на времето дядо му е спирал радиото, когато е пеел Луис Армстронг, защото не можел да слуша този пиян и пресипнал негър. Младият Енглерт много харесвал дядо си, както и Армстронг и сега, когато нещо, което младите правят, го кара да ползва дистанционното за превключване на канала, си повтаря: „Армстронг, Армстронг!“

Пламен Марков на своя 60-годишен юбилей
- Защо пукат коленете на българския театър като се изправя?
– Защото стои на колене по-дълго, угаждайки на какви ли не методики и моди. Той е много самохвален, прави се на пийнал неконюнктурен бохем и чака всички да му дават оценките, които сам си дава, но е и страхлив, предпазлив, компромисен. По дефиниция театърът като изкуство може да постига своите успехи само днес и сега и неизбежно е готов на компромиси, но е като птицата феникс, винаги оцелява и се връща по-силен със следващите поколения и идеалите им.
- Защо жълтее българският театър?
– По същите причини, които по-горе изброих.
- Четирите години обучение по актьорско майсторство не са ли прекалено много? През това време студентите остаряват, а като се качат на професионална сцена гледаме увехнали Ромео и Жулиета.
– Много са. Студентите ни започват своята, често много успешна професионална реализация още от трети курс, но какво ще стане, ако още тогава ги пуснем на края на поточната линия. Дали бързо-бързо няма да цопнат в тресавището, където никой не ги очаква, независимо от това добри ли са или не. Те сега нямат разпределение, където държавата им даваше бонус от три години в провинциалните театри, за да се докажат. Товстоногов твърди, че най-добрите студенти трябва да бъдат задържани и обгрижвани от театралните академии, за да им заякнат крилата и когато влязат в джунглата, да станат естествени и уверени лидери, от които театърът има нужда. Театърът и Академията нямат нужда просто от младички, склонни на финансови и художествени компромиси младоци. Те имат нужда от млади лидери, които да преведат Театъра през тресавището.
- В театрите (говорим все за държавни/ общински) вече почти няма възрастни актьори, а пиесите са пълни с роли на възрастни герои. Тях ги играят много по-млади изпълнители и често се стига до нелепа бутафория. Театралното директорство със самонадеяните си неоглеждания или направо глупавото чиновничество е причина за този дисбаланс?
– Младостта и старостта са относителни понятия. Знаеш, когато възрастните хора видят некролог с починал 80 годишен старец, казват: „А бе млад човек. Можел е още да си поживее“. За мен млад е този, който иска да се учи и да се развива. Скоро работих с Маврото – а, бе, младо момче!