Автор: Деси Желева
ИЛИ 5-ТЕ ГРЕШКИ, КОИТО ДОПУСНАХ, ДОКАТО РАБОТЕХ В КНИЖАРНИЦА
В една сравнително студена студентска вечер по това време преди осем години седнах да напиша първото си и единствено мотивационно писмо за работа в книжарница. На бюрото ми имаше сериозна купчина прочетени книги на български автори и една още по-сериозна непрочетена с каквото ви дойде наум. Съквартирантката ми беше в „Хенри Милър“ периода си и единствените неща, които правеше, бяха да препрочита „Nexus” и да се налива с водка. Някъде между тези дейности прочете мотивационното ми писмо и ми каза, че със сигурност не трябва да го изпращам и че безспорно не съм с всичкия си.
Е, беше малко късно за това, защото вече бях изпратила кандидатурата си за позицията на книжар.
Писмото беше наивно и мечтателно. В него разсъждавах за бъдещето на книгата и съвременната българска литература. Посветих сериозен абзац на ранното детско четене и важността от срещата с правилните книги в правилния момент. В главата ми професията на книжаря беше свързана с прецизна, почти психологическа работа с хора, които търсят възможно най-добрата и полезна книга. Смятах, че знам достатъчно, за да стартирам добре и да стана по-добра с времето. Бях убедена, че съм прочела завидно количество книги. Това, разбира се, се оказа грешно.
Имах късмета да бъда книжар пет години, в които научих много и допуснах известно количество грешки, които от своя страна ме научиха на още повече неща. Ето най-важните пет от тях.
ЗАПОЧНАХ С УБЕЖДЕНИЕТО, ЧЕ ЗНАМ ВСИЧКО.
От първите няколко часа в книжарницата осъзнах, че самочувствието ми не е било съвсем основателно. Стоях заобиколена от над двадесет хиляди книги, внимателно доставени в кашони и палета. Всички те чакаха да бъдат разпределени по жанрове и да бъдат подредени по рафтовете, които в онзи момент дори не бяха сглобени. Огледах се. Започнах да усещам, че съм попаднала в свят, който е много по-взискателен от онова, което си бях представяла. Да, нямах особени проблеми с по-голямата част от художествената литература. Бях запозната предварително с ключови и нови автори. Но когато на първия ден от отварянето на книжарницата, при мен дойде жена да ме попита за книги на Роберто Савиано, аз нямах идея за кого ми говори. Това не беше фатално, макар години по-късно още да ме е срам от случката. С помощта на умния софтуер бързо намерих книгата. Онова, което ме смути обаче, беше прозрението, че има цели жанрове, с които съм тотално незапозната. Езотерична литература, здравна, книги за бременни, техническа литература… Осем години по-късно ми се струва естествено начинаещ книжар да не е запознат с всички жанрове в детайли. Но убеждението, че знаеш всичко, често е подводен камък. Сблъсъкът с реалността води до два изхода – или бързо започваш да се учиш, схващаш, че никога не бива да спираш и ставаш все по-добър, или се отчайваш, казваш си, че никога няма да се справиш и се отказваш.
Професията на книжаря е специфична и понякога неблагодарна, защото за нея ще си винаги недостатъчно подготвен. В което се крие и част от нейния чар – постоянно те кара да ставаш все по-добра и знаеща версия на себе си. Разширява светогледа и границите, вади те от зоната на удобното познато и те кара да слушаш, търсиш и четеш все повече. Всеки ден.
СМЯТАХ, ЧЕ ПРОФЕСИЯТА НА КНИЖАРЯ Е СПОКОЙНА И ИДИЛИЧНА.
Докато пишех мотивационното си писмо, бях изпълнена с романтизъм, прилив на идеализъм и чувство за мисия и дълг. Обичах книгите, отгледана съм в семейство, в което се чете, и смятах, че би било чудесно да предам на колкото се може повече хора уважението и привързаността си към литературата. Предполагах, че работата ми като книжар ще е спокойна, дори равна. Надявах се романтиката на отрупаните с книги високи рафтове да е точно толкова плътна, колкото си я представях. Тайно се надявах и да имам време за четене. Време за четене имаше, но то стигаше единствено за анотациите на новите книги и за информация за някой автор или заглавие, с което те е застрелял клиент, а аз чувах за първи път. Работата ми беше всичко друго, но не и спокойна. Започваше с ежедневна доставка на трицифрено количество книги, тяхната обработка и позициониране на правилните места, поддържане на сравнително спретнатия вид на книжарницата, отговаряне на запитвания на клиенти по телефон или онлайн, а между всички тези неща се вмъкваше и най-важният елемент – директната работа с посетителите. Стоенето на крак часове наред без прекъсване бързо се превърна в рутина, а мускулите от носене на кашони също бе нещо, което не влизаше в първоначалните ми планове.
Като цяло подценяването на натовареността и интензивността на всяка една професия би било груба грешка. Работата на книжаря, особено по време на почивни и празнични дни, е едно от най-физически и психически натоварващите неща, през които някога съм минавала.