
Освободена от всякакви предразсъдъци, джаз певица и пианистка, Дина Дероуз по очарователен начин показа как концертната зала може да се превърне в джаз клуб. А българските ù колеги Борис Таслев, Боби Петров и Димитър Льолев я подкрепиха с класа, виртуозност и несломима отдаденост на музиката.

Литературното средище на Пловдив – клуб „Петното“! Трима интелектуалци говорят пред препълнения клуб – Александър Секулов, д-р Любо Канов и проф. Инна Пелева. Поетесата Ина Иванова поведе размишленията им основно към това кои сме ние, какво ни конституира, кое ни възвисява…
„На човечност съм се учил от Чехов.“ – каза Любо Канов.
„Аз много силно вярвам, че литературата може да възстановява човешкото достойнство, да възражда жаждата за живот, може да изправя гръбнак, може да те учи.“ – Секулов.

Бели, Зелени, Червени – легендарна джаз формация, създадена още през 1971 година от Веселин Николов – носител на наградата на Пловдив Джаз Фест за 2017. А съставът им от 1991 година насам бе награден тази година за цялостния им принос към джаза, за образователните им инициативи от началото на 90-те, за влиянието им върху формирането на най-силното съвременно джаз поколение в България, част от което са техни ученици и студенти.
© снимки Владислав Христов
Смисълът на Пловдив Джаз Фест, който е част от програмата на Пловдив европейска столица на културата през 2019 година, се съдържа в музиката и в срещите. Срещи на светове, култури, стилове, различности. Но и срещи отвъд пикселите – истински, реални, състояли се: очи в очи с артистите, очи в очи с публиката. В ежедневието автентизмът на отношенията все повече чезне, но насред един музикален фестивал, превърнал се в празник на духа заради смислената си публика и заради ярките артисти, отношенията придобиват други измерения. Плавно и полека фестивалът ни превърна в общност. Шест вълнуващи концерта на голяма сцена, почти още толкова на клубна сцена, джем сешъни, литературно събитие, изложба, младежки конкурс, музикална работилница, разговори, кинолектория… Търсене и преодоляване на границите между изкуствата, стиловете, художествените изказности.
В дъното на всичко е музиката! Тя е утешител на тъгите. Спасява ни от самотата, понякога от страховете и от спомените ни. Музиката е състояние на духа, но също така е и бунт.
А за мен джазът е не просто бунт на онеправданите, какъвто исторически е бил. Той е нещо повече. През годините придоби смисъла на екзистенциална метафора – превърна се в гласа на добрия вкус във всичките му проявления: