В първата си ария Момчил страстно заявява: „Нека вихрен вятър броди във горите стари..”, текст, който като своеобразен рефрен се появява и в хора от 4-та картина. Ще спомена още ефектната му ария от 3-то действие „Духна източен вятър”, вятърът, който ще помогне да се разгори пожарът в гората и да се скрият следите на хусарите, отвлекли Елена. Преди финала също има два момента, в които мотивът за вятъра присъства — в монолога на Момчил от 5-а картина. Бурна нощ, войводата е в крепостта си; изживява отново и премисля изминалият път. Буря е и в душата на Момчил, решен да се бие с враговете до край.
„Вее буйният, вечният вятър.
Вее вятърът, сякаш гръд е надула земята“
Вятърът не дава покой и на Елена, която търси утеха при мъжа си. С нейната реплика „Чуй как завил е отвредом вятърът…“ започва голям дует, в който двамата смело и с достойнство приемат съдбата си.
Вятърът се превръща и в образ на човешките ситуации, според развитието на събитията в операта. Природата, в частност стихията на вятъра, променя посоките на живота на героите. А когато се превръща в страшна буря, идва и развръзката. Пълководецът Момчил се възправя решително срещу бурята, срещу нашественика, за да загине, защитавайки царството и народа си.
Друг символ е гората. Както в „Янините девет братя“ и тук тя е закрилница на хусарите, тя е техният дом. Една реминисценция от нашата възрожденска поезия. Още в прочутото встъпление на операта, звучи темата за гората. Тя има присъствие в цялата история. Според събитията и емоциите гората е ту сънна, ту черна, ту хайдушка. В гората умира Събо — една драматична емоционална сцена и първа кулминация в драматургичното развитие. Тук блести не само мелодично-ритмичното майсторство на Пипков, свободното боравене с оркестровите средства, но и умението за музикално пресъздаване на текст/смисъл и чувство.
Често в операта се споменава и думата кръв — библейски символ на страданието, на жертвеността. Божествен елемент на човешкия живот. Докато кръвта изтича от раните на Събо, той мисли и за опрощението на грешната си душа, и за благото на народа, дава парите си, за да създаде Момчил Царството на справедливостта. Кръвта е залогът, както някога с кръв са скрепявали приятелство и договори. Жадува се кръвна разплата, „с кръв земята ще окъпем“ — пеят хусарите заедно с Момчил във финала на 1-во действие. Предсказанието на Панчу е, че „ще текнат кърви християнски„, с което отново ни се подсказва развръзката, гибелта на царството под напора на нашествениците мюсюлмани. В голямата ария на Елена е вплетено сънно видение (романтичен драматургичен похват), в което „ту го виждам сразител, ту в кръв потопен“ — предчувствие за гибелта на Момчил. Хорът във финала на 6-а картина, представящ тръгващите на бой Момчилови воини призовава:
„Приготви се източен мой меч,
за нечувана кървава сеч“
И в последната картина отново всичко е потънало в кръв, хората, оцапани в кръв стъпват и газят кървавата земя.
И накрая ще акцентирам християнската тема в операта. Дефинирана е от Събо още в началото:
„Стига веч злодейства братя.
Да м ислим за душата“
А в предсмъртието си той ще отправи взор към небето, към Христос, ще моли опрощение за греховния си живот. Тази тема е финализирана с великолепния Псалом (както го нарича Константин Илиев), от 6-а картина, в който народът моли Бог да накаже безверниците и „на избитите храбри герои ти отвори на небето вратите“. А в заключението е изведена причината за нещастието, за народната драма. Ето и текста:
„Ти ни наказа, Отче небесен,
дето законите твои презряхме“.
Майсторски композиран фрагмент, притежаващ разтърсващата сила на големите хорове на Мусоргски. Една потресаваща със затаения си трагизъм всенародна молитва. Красива е и сцената в манастира — с нейната приглушена атмосфера, с умиротвореността си. И на този фон изпъкват ярките контрасти в дуета—сблъсък между Ефросина и Елена. Сега, от дистанцията на изминалите десетилетия и препрочитайки повечето от рецензиите за „Момчил“ в Софийската опера, т.е. за първите три реализации на творбата, забелязвам, че християнската идея най-често е нелепо транспонирана (като социален бунт, което пък измества идеята на образа на Събо, или се тълкува като победа на доброто над злото), или се маргинализира за сметка на силно акцентиране върху героико-патриотичното, както изисква онова време. Не е възможно да се подмине смисълът и на намесата на монахинята Ефросина, която зове народа към примирение: „Както отсъди горе Всевишния, тъй нека бъде“… И — ответният хор:
„Гласът ми винаги лети към Бога
и ще м е чуе най-подире той“.
За християнски добродетели, за Бог и Христос изобщо никой не споменава в анализите. Пръв и единствен Константин Илиев (диригент на втората постановка в Софийската опера) в забележителната — по анализите и на стила, и на характера на композитора — монография внимателно насочва към богомилските идеи в операта.
Вече доста е писано по отношение мелодиката, ладотоналната структура, ритмиката и нейната типична „метрична нерегуларност“ дефинирана от проф. Ив. Хлебаров, за формите за структурата и функцията на оркестрацията. Несъмнено в тази опера Пипков среща своите композиционни възгледи с големите оперни традиции. И ако Владигеров донася немското, Вагнеровото начало, Пипков добавя и италианското в българското оперно творчество. По-конкретно — това от втората половина на 19. век, на късния Верди и на Пучини — особено в ариите, а дуетът на Елена и Момчил от втора картина асоциирам с финала на „Турандот“. В „Момчил“ е постигнат плодоносен синтез на младата българска с италианската и руската опернитрадиции.
Сам Пипков казва — неведнъж — че в „Момчил“ е имал за цел да прибави към елементите на националния стил и натрупания опит на „голямата музикална история, т.е. на класическото наследство“, с което несъмнено обогатява българското оперно творчество. И закономерно в „Антигона ҆43“ отива още напред, създавайки монументална съвременна творба на основата на великата древногръцка класика. Свързвайки мит и модерност, класика и фолклор, минало и настояще, вечно и преходно. С нея завършват трийсетгодишните му търсения, стремежи, експерименти и в областта на операта. Изграждайки и в трите си опери един оригинален, индивидуален стил, в който се синтезира/комбинира граденото от няколко столетия в западната и руската музика с фолклора, духа и световъзприятието на българина и с модерни тенденции характерни за 20. век.