

Ще изведа още няколко оригинални музикално-драматургични особености в стила на операта, но без да разглеждам отделните образи. Всъщност Събо е акумулаторът на действието, той претърпява най-силна трансформация. Операта започва с неговото разкаяние за грабежите, убийствата, които хусарите вършат. С което се прелиминира основната морално-етична мисъл в творбата. Вече немлад хусар, разбойник, той изживява душевен катарзис — след ограбването на свято място. Мъчи го споменът за отец Григорий, когото е изтезавал, за да му даде манастирските пари. Споменът за монаха постепенно ще му помогне да осъзнае греховността на постъпките си и Събо ще открие пътя към изкуплението. Вече „прогледал“, той искрено призовава другарите си и Момчил да спрат с разбойничеството и убийствата.
И в народното съзнание, и в християнското битие монахът и свещеникът са хората, които знаят границите между добро и зло, ред и безредие, нечисто и чисто, свещено. Всъщност монахът, заради връзката си с Бог — чрез обет, вяра и праведен живот, може да насочва хората към позволеното, легитимното в поведението. Събо проумява и светотатството, което върши заедно с другарите си и светостта на мястото, на манастира. Благодарение на досега си до отец Григорий постепенно изпълва душата си със смиреност, а мисълта за спасение се е загнездила в съзнанието му. Спасение в кръста, даден му от Григорий и превърнал се за него в най-ценното, което има. Така, някак спонтанно разбойникът Събо се преобразява в проповедник, който опитва да поведе другарите си хусари към Истината. Затова именно у Събо е заложен и развит мотивът за спасението на душата от злото. Той завещава златото си на Момчил, с повелята да основе царство на свободните парики, което е втората идея на операта — свобода и тържество на справедливостта и доброто. Всъщност това е и житейската философия на Пипков: „Новият елемент тук (в „Момчил“ — б.м.) е идейното съдържание. А идейното съдържание тук се обуславя от историческия момент, в който живеем и който дава облик както на живота ни, така и на изкуството.
Искам да подчертая, че още преди Момчил да се откаже от грабежите и да се преобрази в народен спасител, пастир на париките, преди да стане герой, е определен и благословен за бъдещото дело от хусаря и скъп приятел Събо. Това е оригинален драматургичен похват, не особено често срещан в оперното изкуство. Драматургичният обрат в действието и в образа на Момчил е предизвикан и подготвен от измъчвания от угризения Събо, което го превръща в ярък и емблематичен образ. По мое мнение той е и най-оригиналният Пипков герой в произведението. В партията му композиторът е вложил интересна и многообразна мелодика, емоция и страст. И до сега, в изпълнителската история на „Момчил“ стане ли дума за Събо неизменно се разказва за интерпретацията на Христо Бръмбаров (в първата постановка) и на Стоян Попов (третата). С необикновения си глас, с много нюанси е пеене и игра Стоян Попов, когото съм слушала неведнъж, във всеки спектакъл, градеше един драматичен, силен, запомнящ се образ на Събо.
За съжаление, в литературата за творчеството на Пипков не е обръщано внимание на символиката в „Момчил“. А тя кореспондира не само с модерните за 30-те години идеи — и на кръга „Хиперион”, и на други наши поети, творци, но и с възгледите на Пипков. Десетилетие след „Янините девет братя“ мисленето му продължава да гравитира около някои от митологемите, характерни както за библейките разкази, така и за нашето фолклорно творчество.
Ще започна с вятъра — най-употребяваната/ срещаната в операта митологема. Още 1934 година Пипков пише песента „Пролетен вятър“ по текст на Никола Фурнаджиев, също приобщен към символизма. Той, вятърът, присъства и в други творби на Пипков, но в операта „Момчил“ е като парадигма на волността, на свободата, на промяната. И не мога да го отделя от едно по-широко семантично пространство като поле, гора, планина, разлюлени дървеса, буря, небе, облаци и т.н. Многобройни символни внушения, които Пипков изразява със забележително музикално майсторство. Мотивът на вятъра съпътства Момчил от началото до края на произведението — той води, опазва, той предизвиква бурята и битките, той разгаря пожарите. Алегоричното му присъствие в текста е особено акцентирано във възловите драматургични моменти, където вятърът е или божия благодат или наказание. В едни от най-прекрасните страници на творбата присъства вятърът. Например още в първия хор на хусарите се изтъква предчувствието за смъртта:
„когато увиснем на голите клони,
ще ни люшка среднощният вятър….“