Сър Джоузеф Банкс е бил в експедицията на капитан Джеймс Кук. Писал съм и друг път за него. В неговите дневници от прочутата експедиция на Кук той за първи път употребява думата tattoo (понякога изписвал и „татау“), което през годините си остава без промяна и означава татуировка.
Рисуването върху кожа е било познато от древни времена и продължава и в наши дни.
Някои от фактите са:
- В концентрационните лагери нацистите са татуирали номера на лагеристите (Аушвиц), за да разпознават по този начин затворниците. Унижението е било и още по-голямо, когато са слагали буквата Z (от немското Zigeuner, което значи циганин);
- Същото важи и за робите по време на Римската империя;
- Император Константин I забранява татуировките;
- Животните също получават номер, а във Великобритания е било въведено със закон и около 6–7 милиона домашни любимци са имали татуировка от вътрешната част на ухото;

- SS бригадите обаче си татуирали кръвната група и след войната тази татуировка е била достатъчно доказателство, за да бъдат арестувани членовете на нацистките отряди. Офицерите прострелвали ръката си и твърдели, че това са белези от шарка;
- В Древен Египет също са намерени белези от татуировки върху някои фараони – около 3350 г. преди Христос;
- В Япония това е било част от „културата на проститутките“, по-късно и в продължение на 70 години са били забранени със закон;
_________
В съдебната медицина е от особено важно значение дали останките на жертвата са били татуирани, защото по тях могат да се извадят важни изводи и да се идентифицират самите жертви.
__________
В България до 1989 г. татуировките са ясен знак, че принадлежиш към една долна прослойка на обществото – предимно затворници, въпреки че мнозина от моряците са имали татуси. По-късно татусите стават „художествени“ и мнозина т.нар. звезди считат за редно да създават по този начин някакъв измислен свой свят и статус.
Според някои от военните, участвали в потушаването на Пражката пролет, малък татуиран знак на дясното стъпало е значел, че са посетили Прага през 1968 г.
* * * * *
Вим Делвоа е белгийски артист, известен с татуираните прасета – проект, наречен от него
„Арт ферма“, от 1992 г. Тогава започва да татуира кожи на прасета, а по-късно (1997) започва да прави татуировките на живи животни. През 2004 прави ферма за отглеждане на прасета в Китай (избира тази страна заради по-малкото ограничения, които биха му създавали проблем). Парадоксалното е, че Делвоа е собственик на свинефермата, но в същото време е вегетарианец.
* * * * *
Юдаизмът забранява татуировките въз основа на Левит, макар че евреите смятат, че тази заповед не се отнася за езичниците. Много християни по земите от Изтока обаче татуират кръст на дясната си китка, за да се различават от мюсюлманите.
В САЩ има правен статус за татуировките и всеки щат си има отделен закон за това.
* * * * * *
Лъки Даймънд Рич е най-татуириният човек в света – 99,99% от кожата му е покрита с татуси.
* * * * * *
Връщам се назад в този текст, за да обърна внимание на едно изречение – някои от българските военни, участвали в потушаването на Пражката пролет, са решили да татуират знак на дясното си стъпало. Според очевидци военните са били от ръководния ешалон и са точно 12 на брой. Нито един от тях не е посещавал Прага след 1968 г.
А знаете ли какъв е бил този знак?
Игор Марковски
