се, че и двете ще помогнат за запълването на някои пропуски в нашата история на изкуството и ще допринесат поне за някои области от професионалното знание.

Нели Ружич. Time Lapsus, 2015. Снимка Борис Цветанович
М.В.: Работите за Риека, която ще бъде столица на културата през 2020. Как градът се подготвя за това събитие и какво е вашето участие?
Я.В.: Риека 2020 е нещо голямо и вълнуващо. Бях ангажирана преди доста време в най-ранните работни групи още преди да се направи първата книга за кандидатстване. В града има добра атмосфера в областта на култура, всички са наистина заети и се надявам, че ще свършат нещо чудесно. Разбира се, нищо не е идеално, и там има опозиция, политически игри и много препятствия. За хората, работещи в областта на визуалните изкуства, най- радостното е, че вече можем да отпразнуваме преместването на MMSU (Музей за модерно и съвременно изкуство) на ново място, в една стара фабрика. Това само по себе си е огромно, вълнуващо и историческо събитие.
В рамките на програмата подготвям заедно с този музей изложба, озаглавена „90-те години: белези“, която очевидно се фокусира върху изкуството на 90-те. Така че вашите предишни въпроси бяха много добре дошли.
Да, ние ревизираме 90-те години в Европа, най-вече в бившите социалистически страни, но не бива да се изключват и бившите западни страни. Имаме доста ограничено пространство, така че за съжаление ще трябва да сме много селективни. Все пак се надяваме да съберем много документи, да дигитализираме огромно количество материали, които сме събрали през годините и през последните дни на аналоговата епоха. Нуждаем се от помощ от нашите партньори в други страни.
90-те години бяха много неспокойни и не са добре представени, поне не и в Хърватия. Това е изследователски, издателски и изложбен проект за визуалните изкуства и култура 25 години след времето на най-голямата политическа, социална, икономическа и информационна промяна. Периодът изисква преразглеждане, документиране и проверка. 90-те години останаха зад нас, но можем да твърдим, че още не са приключили, обществата все още се справят с последствията. Погледът в огледалото ще покаже как белезите са все още видими, мисля и в личен, и в колективен план.
Проектът е свързан с европейското и надявам се с евроазиатското наследство и колективната памет и как се преосмислят влиятелните социални митове и политическите задължения, които оказват въздействие върху културната и художествената продукция. Това наистина е голяма задача, която ще трябва да компресираме до изложба. Но нашата идея зад проекта е да донесе някои факти и знания на младото поколение, които нямат спомени от деветдесетте години и нямат къде да научат за тях.
За известно време 90-те са били интересни и модни за финансиране и са създадени някои произведения. Сега сме период, в който регионът е изоставен от тези, които финансират изкуството и културата, но ние все още трябва да го правим, независимо от обстоятелствата.