Данило Дучак. Драсканици, 2017. Снимка Борис Цветанович

Дина Рончевич. Когато системата не функционира, връзките са важни, 2014. Снимка Марко Ерцегович

Игор Руф. Прическа за хълма, 2016. Снимка Борис Цветанович

М. В.: Споделете някои от най-интересните проекти, по които сте работили през годините.

Я. В.: Бих посочила проекти, които сме организирали в публични пространства още от времето на Центъ­ра за съвременни изкуства „Сорос“ – Загреб и по-къс­но като ИСИ – Загреб като например изложбата „Остров“, курирана от Славен Толи в Дубровник малко след края на войната през 1996; седмицата на пър­формансите “Public Body”, курирана от Ядранка Вин­терхалтер на обществени места в Загреб през 1997; ретроспективата на „Групата на шестте“, Загреб, 1998; изложбата “Borders and Borders: Suspense” в Сла­вонски Брод, 2000 и 2001, курирана от Дарко Симичич.

В началото на новото столетие имахме отделни добри колаборации с корпоративен спонсор – по това време все още притежавана от местни биз­несмени телефонна компания. Тяхната насоченост беше към фотографията и в проекта, куриран от Мартина Матич, бяха включени много художници, га­лерии, музеи, като всички извлякоха ползи. Сътруд­ничеството приключи в момента, в който компани­ята беше продадена.

Влюбена съм в нашата издателска програма, която е малка, но сериозна и беше една от първите програ­ми, които инициирахме поради сложните проблеми в хърватското книгоиздаване и разпространение в областта на визуалните изкуства. Трудно е, но ние все още правим книги, повечето двуезични. Наградата „Радослав Путар“ за най-добър художник в Хърватия (до 40 години), която в момента е на 18 години (от 2002) е в международна мрежа с 11 други европейски страни със сходни програми и в сътрудничество със САЩ.

Ние сме инициатори на уикенда на галериите в За­греб. Проектът е на ранен етап и се нуждае от много внимание и интелигентни решения и насоки.

Нашият списък с контакти, създаден още в ранни­те години на използването на имейли, някъде през 0-те години, бе усъвършенстван на национално ниво благодарение на краткото ни сътрудничество с Министерството на културата. С политическите промени Министерството го присвои чрез поредица от нечестни маневри, което е огромна загуба за Института. Същият списък все още се използва, но не е актуализиран оттогава. Обичам тази история, за­щото е огледалото на ситуацията у нас.

Може би тук трябва да спомена, че не сме работили като изложбено пространство, а само като офис през цялото време до 2011. Бяхме преди всичко център за поддръжка и логистика на художниците и насто­яхме да правим нашите програми и в други градове, а не само в столицата, където сме базирани, за да ре­агираме на ситуацията, в която всичко е било и все още е централизирано в Загреб. През 18-те години ра­бота разбрахме, че макар да създава публики за наши­те програми в цялата страна, липсата на изложбено пространство е предизвикателство при изгражда­нето на постоянна аудитория и поддържането на връзката с нея. Затова открихме място за изложби през 2011, което беше споделено, тъй като винаги сме работили в партньорство. От 2014 разполагаме със собствен офис и галерия в самия център на Загреб. Все още работим много заедно с местни и междуна­родни партньори.

М. В.: Сътрудничите ли си с общината и държа­вата и до каква степен?

Я. В.: Поради ситуациите, които вече се опитах да опиша, отговаряйки на предишните въпроси, да, ние си сътрудничим с тях или най-малкото се опитвахме. Веднъж дори се надявахме да го наречем сътруд­ничество, но те не са добри или честни партньори. Всъщност в момента се опитваме да намалим дори броя на заявките за проекти, които изпращаме на техните конкурси, защото правилата са нелогични, несъответни на реалните нужди и често огранича­ват възможностите на самите проекти. Обемът на исканата административна работа е по-висок от размера на помощта.

Все пак нашето убеждение е, че те трябва да под­крепят независими проекти, особено онези, които в продължение на четвърт век имат доказан принос за местната култура със знанието, организацията, контактите, работата, пространствата и дори финансите.