Албан Муя. From Brotherhood to Brotherly Love, 2015. Снимка Марко Ерцегович

Амела Франкл. И това ще отмине, 2017, кадър от видео

Откриване на изложбата „Хърватски пейзаж – изравняване на историите по един въображаем хоризонт“, 2014. Снимка Борис Цветанович

Трябва да се отбележи, че дори нашите колеги от културния сектор не разбраха по онова време значе­нието и дълбочината на промените, които обявихме през 1998, когато получихме новата си регистрация като асоциация на гражданите (местната правна форма, под която се регистрират неправителстве­ните организации).

Промяната в законодателството и новият закон за създаване на НПО през 2000 облекчиха процеса и той стана много по-лесен, отколкото беше по времето на нашата регистрация. След това Хърватия стана свидетел на появата на вълна от нови културни ор­ганизации. Те заедно направиха живота в културната сфера по-жизнен и разнообразен, а гражданското об­ щество много по-силно, макар че в продължение на дълъг период се преболедуваха редица детски бо­лести. Най-опасните бяха стре­межът на много нови НПО-та да бъдат първи в нещо и заличаване­то на предишни спомени.

До края на 2001 останахме само половината от нашия екип и все още се чудя как оцеляхме през този период. В някои моменти сме има­ли късмет да получаваме опера­тивни субсидии от неочаквани източници и проекти. Един от тях е програмата Kultura Nova на Европейската културна фондация в сътрудничество с Отворено об­щество, чиято помощ иначе вече бяхме загубили. Местната подкре­па беше, остана, и все още е нео­писуемо парадоксална и абсурдна и въпреки че имаше моменти, ко­гато се надявахме, че нещо ще се превърне в солидна културна поли­тика, това никога не се случи.

Основните проблеми на култур­ните, бих казала навици, а не по­литики, са свръх регулиране, кое­то поставя препятствия пред културните дейци/заинтере­сованите страни/изпълните­лите, вместо да се откриват канали за ефективно действие; твърде сложните администра­тивни изисквания и очевидната липса на доверие към културни­те организации. Този елемент се дължи на факта, че в хърватска­та културна среда човек не може да планира за период по-дълъг от шест месеца.

Общото усещане е, че културни­те организации стават по-скоро администриращи, отколкото подкрепящи култура­та. Пространството за умения и изключителност на художниците намалява в полза на превръщането на културата в масова индустрия. И всичко това е в пълно противоречие с усилията на Института за съвременно изкуство за повишаване на професионал­ното ниво на културните дейности в Хърватия.