
Звяд Долидзе © фотограф Йосиф Аструков
ЗВЯД ДОЛИДЗЕ
ГРУЗИЯ
Най-общо аз представих грузинското кино и неговия преход от рухването на СССР към създаването на нашия Национален филмов център през 2000. Дори като част от тоталитарната система нашите филми се радваха на големи художествени постижения, а традиционно нашите автори бяха почитани навсякъде по света. При смяната на системите обаче трябваше да се реорганизира цялата филмова индустрия, както във всички посткомунистически страни. Специално искам да отбележа враждебното отношение към кинокритиката по това време. Никога критиците не са се радвали на особено големи симпатии, но в началото на 90-те тази тенденция придоби чудовищни измерения. Дори най-малката бележка за някой филм ставаше повод за огромни скандали и словоизлияния от страна на режисьорите, продуцентите и дори сценаристите – толкова изнервена беше ситуацията. През втората половина на 90-те често се повтаряше, че грузинският филм и филмовата ни култура са мъртви. В края на десетилетието започна плодотворната работа по създаването на Грузинския национален филмов център, беше разработен и приет закон през декември 2000. Резултатите се виждат напоследък – поддържаме стабилно производство и киното ни отново има важни постижения на международната сцена. Няма как да не съм доволен от този факт.

Атанас Чупоски © фотограф Йосиф Аструков
АТАНАС ЧУПОСКИ
МАКЕДОНИЯ
Аз разглеждам македонското кино след рухването на комунизма. В този период чувствително увеличихме количеството произведени филми и това се дължи на редица фактори, но най-вече на новопридобитите възможности за мажоритарни и миноритарни копродукции с други страни. Също така много малко режисьори, творили при предишния режим, продължиха работа след това, а много млади автори се сдобиха с възможността да направят своите дебютни филми. От тематична гледна точка, въпреки че не ни липсват исторически сюжети, филмите ни много малко се занимават с критически анализ на комунистическото минало. Акцентът пада върху съвремието и борбата на индивида, попаднал в капана на етнически, военни или други лабиринти на прехода. Без съмнение, основната тема в македонското игрално кино в последните три десетилетия е рефлексията върху връзката или противопоставянето Европа – Балканите, респективно Европа – Македония.
Колкото до българското кино, гледал съм почти всички копродукции с Македония. Още от ,,Съдбата като плъх“ (2001, реж. Иван Павлов) и ,,Подгряване на вчерашния обед“ (2002, реж. Костадин Бонев) до ,,Посоки“ (2017, реж. Стефан Командарев), който видях наскоро и съм много впечатлен. Филмът е визуално перфектен и с добра драматургия, която интересно разказва повлияните от реалността истории. Извън копродукциите с нашата страна мога да отбележа ,,Слава“ (2016, реж. Кристина Грозева и Петър Вълчанов) и ,,Ага“ (2018, реж. Милко Лазаров), които също са чудесни. Споразумението за аудиовизуална копродукция и съвместно сътрудничество между Македония и България, което беше подписано през май 2018, е добра посока и се надявам то да доведе до добри творчески резултати и за двете страни.

Раденко Ранкович © фотограф Йосиф Аструков
РАДЕНКО РАНКОВИЧ
СЪРБИЯ
Аз разглеждам проблемите на нашите млади емигранти. Мисля, че почти всяка балканска държава се сблъсква с този проблем и съответно нещата, за които говоря, са приложими навсякъде в този регион. Разделям филмите за емиграция на три групи. Първите разглеждат темата за прехода в сръбското общество – проблем, който постоянно се избягва, историите на млади хора, които напускат страната по различни лични причини. Те пристигат в чужда страна, започват кариера и нов живот и един ден започват да си задават болезнения въпрос какво правят там и дали не трябва да се завърнат. После идват филмите, които разказват за миграциите, причинени от разпадането на Югославия, санкциите от ООН и хиперинфлацията. Те са по-малобройни, защото тези истории все още се изживяват, а травмите от тях са още пресни. Третата група се занимава с ,,черешката на тортата“. Тъкмо когато си мислихме, че всичко е свършило и нищо по-лошо не може да ни се случи, започнаха бомбардировките от НАТО. Тези събития изтласкаха много хора извън Сърбия. Емиграцията отново стана единственото решение. Интересен факт е, че малко преди края на бомбардировките два игрални филма започнаха снимки.
При всички положения трябва да отчетем куража, с който авторите показват в своите филми истории, които всички ние сме преживели, заедно с нашите семейства, приятели и познати. Във връзка с това ще споделя, че съм много приятно изненадан от българския игрален филм ,,Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син“ (2015, реж. Иглика Трифонова). Давам си сметка, че може би от външна гледна точка е много по-лесно да се разкаже тази история, но въпреки това съм впечатлен. В Сърбия все още никой не се осмелява да посегне към тази тема.