2011 година на екран излиза и първото продължение на комиксовата история на „Призрачен ездач: Духът на отмъ­щението“ с режисьори Марк Невълдин и Брайън Тейлър. Неза­висимо от атрактивността на пространството (филмът е заснет в Румъния и Турция) и постигнатата фантастич­ност и нереалност на изображение, продължението е силно разкритикувано най-вече заради недотам сполучливия си сце­нарий, CGI ефекти и липса на атрактивност в историята. В свое интервю актьорът Никълъс Кейдж казва с увереност, че с екранизирането на „Призрачния ездач“ е свършено. Но не­зависимо от това се очаква третият филм от комиксовата поредица.

Връщайки се отново де­сетина години назад, няма как да не се спомене излезлият през 2007 блокбастър „300“ (реж. Зак Снайдер). Филм, въз­родяващ битката при Термо­пилите. Историята е екра­низирана за първи път през 1962 под името „300-та спар­танци“, а по-късно през 1998 вдъхновява и лимитираната месечна серия на Франк Милър с пет книжки с комикси. Въпреки че продъл­жава да се подчинява на традиционния стил на книгите комикси, Милър успява да вдъхне на това хартиено издание и частици от своя собствен стил, ин­спириран от “film noir”. Самият Франк Милър става изпълнителен продуцент и консултант. Филмът развива реално­то историческо събитие, като използва подчертана стилизация на изображе­нието. Комиксът оживява пред очите ни в своята екранна версия. Филмът е за­снет като кадър по кадър адаптация на комиксовата книжка, подобно на предишната Милърова екранизация на “Sin City”. Зак Снайдер фотокопира квадратите на харти­ената лента и по тях планира филмовите кадри. „Това е забавен процес за мен – казва режисьорът – да имаш кадри като цел, която трябва да постиг­неш.“ Подобно на комикса, филмът също използва персонажа Дилиос за разказвач зад кадър, като по този начин и двете медии въвеждат субективна­та гледна точка на разказа, фантастичните еле­менти и допълнителните сюжетни линии.

Във визуално отношение филмът сякаш раз­движва покадрово отделните квадрати от книж­ката. Постоянно присъства комиксово обрабо­тената рисуваща светлина. Търсят се силните контрасти – от светлината на огъня, от лунната светлина, от факлите… Дори гримът на спартанците сти­лизира излъчването на лицата – с много сенки около очите, с изсечени скули. Постига се яркото въздействие на стилиза­цията дори в статиката – при множеството крупни планове на лица, детайли от лица, застинали мимики и реакции. Сами­ят Милър споделя за героите си в едно интервю за докумен­талния филм „Легенди от Царството на Мрака: Историята на Батман“: „Хората се опитват да достигнат свъхреалност на свръхгероите, което е твърде глупаво. Героите въздейст­ват най-добре като ярки и цветни фантазии, каквито те са наистина.

Имам предвид, че тези персонажи са многообхватни и големи.

„300: Възходът на една империя“, 2014