- Всяко лице има право на свобода на словото; това право включва свободата да търси, да получава и да разпространява сведения и идеи от всякакъв вид, независимо от границите, било устно, писмено, печатно или като произведение на изкуството или чрез каквото и да е друго средство по свой избор.
- Упражняването на правата, предвидени в точка 2 на този член, е свързано със специални задължения и отговорности. Следователно то може да бъде подложено на известни ограничения, които трябва обаче да бъдат изрично предвидени от закона и които са необходими:
а) за зачитане на правата или на доброто име на другите;
б) за защита на националната сигурност, на обществения ред, на народното здраве или морал.“
Чрез чл. 15 от Международния пакт за икономически, социални и културни права се гарантира достъпът на лицата до културен живот, като:
а) да участва в културния живот; б) да се ползва от научния прогрес и приложението му; в) да се ползва от защитата на моралните и материалните интереси, произтичащи от всякакво научно, литературно или художествено произведение, чийто автор е то.
- Мерките, които държавите – страни по този пакт, ще вземат, за да осигурят пълното осъществяване на това право, трябва да включват и такива, необходими за запазването, развитието и разпространяването на науката и културата.
- Държавите – страни по този пакт, се задължават да зачитат свободата, необходима за научноизследователска работа и творческа дейност.
- Държавите – страни по този пакт, признават ползата, която може да се извлече от насърчаването и развитието на международни контакти и сътрудничество в областта на науката и културата.
Също така специфична форма на свободата на изразяване на мнение е свободата на достъп до интернет. В решение от 10 юни 2009 (№ 2009-58 DC) френският конституционен съвет например изрично посочва, че свободата на изразяване включва и свободата на достъп до интернет. Конституционният съвет излага също редица основни принципи относно ограничението на достъпа до интернет. Ограниченията върху правото на хората на достъп до онлайн комуникационни услуги могат да бъдат разпоредени само от съдия след провеждане на справедлив съдебен процес и трябва да бъдат пропорционални. Констатирайки, че „с оглед на характера на свободата, гарантирана от член 11 от Декларацията от 1789, законодателната власт не може … да предоставя правомощия [за ограничаване или преустановяване на достъпа до интернет] на административните органи с оглед защитата на притежателите на авторски и сродни права“, Конституционният съвет обявил за противоконституционни законовите разпоредби, предвиждащи блокирането на достъпа до интернет в случаи на нарушаване на авторски права без преди това да е постановено съдебно решение. Той приема, че преустановяване на достъпа може да бъде разпоредено само след съдебен процес и то като допълнителна санкция.
С оглед обстоятелството, че законодателството във връзка с интернет, в светлината на бързо променящите се нови технологии, е особено динамично и фрагментирано, е трудно да се очертаят общи стандарти, основаващи се на сравнение на правната уредба в държавите членки на Съвета на Европа. Проучване, извършено от ЕСПЧ на законодателството на двадесет държави членки (Австрия, Азербайджан, Белгия, Чехия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Литва, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Русия, Словения, Испания, Швейцария и Обединеното кралство) разкрива, че правото на достъп до интернет е защитено на теория от конституционните гаранции, приложими към свободата на изразяване и свободата да се получават идеи и информация. Правото на достъп до интернет се счита за присъщо на правото на достъп до информация и комуникация, защитено от националните конституции и включва правото на всяко лице да участва в информационното общество и задължението на държавите да гарантират достъп до интернет на техните граждани. Следователно може да се заключи от всички общи гаранции за защита на свободата на изразяване, че правото на безпрепятствен достъп до интернет следва също да бъде признато като приравнено към свободата на изразяване.
В тази връзка ЕСПЧ приема, че чл. 10 от Европейската конвенция гарантира свобода на изразяване на „всеки“. Не се прави разграничение въз основа на естеството на преследваната цел или ролята на физическите или юридическите лица при упражняването на тази свобода /2/. Той се прилага не само по отношение на съдържанието на информацията, но и на средствата за разпространяването ù, доколкото всяко ограничение, наложено върху тези средства, по необходимост въздейства на правото да се получава и разпространява информация /3/. По сходен начин Съдът многократно е подчертавал, че чл. 10 гарантира не само правото да се разпространява информация, но също и правото на обществеността да я получава /4/.
В националното законодателство основният акт, в който намираме защита на свободата на изразяване, е Конституцията.
В класификацията на конституционно определените права и свободи, свободата на изразяване заема място сред основните права. Логичен е въпросът каква е разликата между правата и свободите. За разлика от правата, които трябва да бъдат гарантирани от държавата, за реализация на свободите не трябва и не може да се разчита на властова санкция. Това означава, че държавата не е длъжна да създава условия за упражняване на личните свободи и още повече по отношение на тях трябва да се придържа към оскъдна правна уредба. Към правото на свободно изразяване Конституцията присъединява и свобода и тайна на кореспонденцията и на другите съобщения, свобода на съвестта, свобода на мисълта, свобода на сдруженията, свобода на художественото, научното и техническото творчество.
По своето определение правото на изразяване на мнение е вид политическо право, включващо възможността да се изразява позиция чрез слово, звук, изображение или по друг начин и забраната за цензура, както и конституционно защитената възможност да се търси, получава и разпространява информация. Освен това трябва да се присъедени и културният аспект на свободата на изразяване, включена в категорията на културните права и обхващаща правото на достъп до културните ценности, свобода на художественото, научното, техническото и другите видове творчество, защита на изобретателските, авторските и сродните им права, право на участие и на достъп до културния живот5.
Упражняването на конституционното право на свободно изразяване през практиката на Конституционния съд, Върховния касационен съд и Върховния административен съд възприема следните базисни ограничения, потвърдени в съдебни решения: