Автор: Ивана Мурджева
В РАМКИТЕ НА ПРАВОТО
НА СВОБОДНО
ИЗРАЗЯВАНЕ.
ИНСТРУМЕНТИТЕ НА ЗАКОНА V/S ГЪВКАВОСТТА НА ЦЕНЗУРАТА
Цензура, цензурирам, цензурирай се, нецензурен. Това може би са думите, поставени в първите десет цивилизоващи модела, третирани като базови от обществената доктрина на 20. век и успешно обогатявани през настоящия. „Ще трябва да цензурирате поведението си“, чуваме да казват преподавателите в клас, когато искат да обърнат внимание върху ограниченията, налагани от съвместното ни живеене. „Ще цензурираш езика си или ….“, не сдържа нервите си поставеният на изпитание родител, който иска да е едновременно строг, авторитетен, но и приятел на детето. „Цензурата е ограничен инструмент на властта, чрез който тя предпазва обществото от недобросъвестни влияния и намеси“, научава с възмущение зрелостникът, от когото се очаква да бъде достоен човек и добър гражданин. Да не споменаваме за любимите нецензурни думи.
Вече не възприемаме цензурата като обществен феномен, натоварен с осъдителната присъда на свободната личност. Съвременното общество използва по-прагматичен подход с презумпцията, че така ще ограничи негативните въздействия от ограничаването на индивидуалното изразяване чрез прилагането на обективни норми. В един по-широк тълкувателен контекст можем да приемем законодателната система като вид цензура, позволяваща индивидуалната реализация и себеизразяването в зададени граници, без да се засягат права и свободи на други лица.
Така става по-ясно задължението на всяка държава да осигурява чрез собствената си юрисдикция правата и свободите на гражданите. От 4 ноември 1950 година това правило заляга като основен текст (чл. 1) в Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи1. Оттогава, можем да кажем, цензурата е поставена под наблюдение и анализ през съдебната практика на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ).
Чл. 10 от Конвенцията гласи:

Антон Терзиев. Скришни игри V, 2017. Колекция: Николай Неделчев

Антон Терзиев. Скришни игри VII, 2017. Колекция: Николай Неделчев