Струва ми се, че направих важно откритие: в женското тяло има някаква разделителна линия – под талията е сферата на земята, която привлича, а над нея е връзката с небето; устремеността към висините на въздуха. Става дума за поезия, която няма връзка с класическия балет. Удивително е, че жените могат да съвместяват в тялото си и двете сфери.
Вашият любим съратник и приятел Антонио Гадес именно с фламенкото разчупи едно клише в Испания…
– Да: промени отношението към фламенкото у нас. С него артистът може да изрази цялата си индивидуалност. За жалост Гадес умря твърде млад, но успя да преобрази у хората представата за този танц.
Той е в знаменитата ви трилогия: „Кървава сватба“ (1981), „Кармен“ (1983) и „Любовна магия“ (1985), която постигна и търговски успех като органична сплав от музика, танц и драматургия. Тази амалгама се превръща във ваша запазена марка.
– Мисля, че основният художествен фактор в трилогията е именно присъствието на Гадес, с неговото трагическо виждане за живота и смъртта. На пръв поглед той изглежда беззащитен човек, но когато започне да танцува, излъчва невъобразима мощ и… следва чудото на преображението. В „Кървава сватба“ сам споделя, че произхожда от най-ниските слоеве на обществото. Мечтае да стане фотограф или боксьор, докато веднъж случайно известната Пилар Лопес го вижда как танцува и му казва: „Ти ще бъдеш майстор на фламенкото“. Предсказанието ù се сбъдва.
Критиците ви определят като „най-испанския“ от всички испански режисьори. А тази трилогия считат за „най-емблематичната част“ от творчеството ви, което впечатлява с органичното преливане между игрално и документално кино. Доколко наблюдавате една история и доколко я контролирате?
– Старая се наистина да я контролирам, макар че много обичам да съзерцавам събитията. Близка ми е тази сплав между документално и игрално кино; стремя се към нея. Когато снимах филма „Кармен“, не бях гледал нито тази опера, нито която и да е друга. Това ми позволи един по-свободен поглед към музиката и текста. Впуснах се в импровизация. Опитах се да покажа моята версия за Кармен: толкова красива история! Когато свърших, написах в дневника си: кой ли ще влезе в залата да гледа този филм? Явно сбърках – той се оказа най-гледаната ми творба.
Как успявате да заличите на екрана границите между танц, кино и театър?
– Някак интуитивно. От малък съм потопен в атмосфера на изкуство. За моята майка вече ви споменах. Баща ми пък беше художник. Така че насочването ми с новия филм „33 дни“ (за които Пикасо е нарисувал „Герника“) към това уникално произведение също не е случайно. Пристъпвам в територията и на изобразителното изкуство. За мен Пикасо е феномен от много гледни точки, засягащи и личния му живот, и неговата гражданска позиция, и творческите му терзания. Никога не е пил алкохол, имал е язва. Бил е доста хаотичен човек, живял е в безпорядък. Когато е създавал „Герника“ (1937 г.), през ум не му е минавало, че прави картина за вечността. Дори не е използвал всичките (40 на брой) предварително нахвърлени за целта рисунки. Непрестанно е импровизирал. При това композира картината с некачествени бои, което сега е голям проблем! Въпреки всичко днес тя е най-показваната картина в света с най-безспорния образ на войната; най-монументално звучащата антивоенна живопис… Едва ли е било лесно за Антонио Бандерас да се справи с ролята на този чудат гений, макар че отдавна мечтае за нея. И за седми път в творческата ми кариера си партнирах с Виторио Стораро…