Като клоун на Покрива на света под връх Еверест (сн. Валери Георгиев)

До звездата на Чаплин в Холивуд (сн. Брауни Сибриян)

Не само във Виетнам, но и в целия Изток наблюдаваме под­чертан синкретизъм и активно „общуване“ между всич­ки традиционни познания. Философия, религия, епос, драма, лирика, проза, бойни изкуства, театър, музика, живопис, медицина и архитектура се изучават пара­лелно. Моите „източни университети“ задължително включват и тези дисциплини. Като почитател и изследо­вател на тази култура, би трябвало да познавам тялото си и отвън, и отвътре. Театърът има терапевтична функ­ция на Изток. Той е един вид „огледало на просветления дух“. Моят професор беше един от мостовете, по които успях на няколко пъти да стигна до Виетнам, Китай и Индия. С неговото име напред пред мен се отвориха много врати, на които иначе трябваше да чукам дълго време. А масажът като най-щадящата и ефективна тера­пия помага и продължава да помага на много хора, за които моите умения се оказват последна възможност.

  1. Преподавате пантомима в НАТФИЗ, създател сте и ръководител на театрални трупи, фирми, фонда­ции, правите авторски постановки в България, Ру­сия, САЩ, Германия, Италия, Гърция, Китай, Индия, Непал… , режисьор сте по пластика в постановки на едни от най-добрите ни режисьори, пишете кни­ги. Къде най-добре се себереализирате като театрален човек?

Всички тези дейности са еднакво съществени за мен. Те са част от моята професия. Културният човек рядко се ограничава в килията на тясната специализация. Лю­бопитството е присъщо за всеки интелектуалец. По­знавам десетки мои колеги, които непрекъснато раз­ширяват своя кръгозор и не само теоретично, но и на практика обогатяват своята култура. Това, струва ми се, е същинската себереализация на човека въобще – да разкрива нови пътеки пред себе си, да стъпва на тях и да ги изминава докрай. Тибетците имат интересна по­говорка: „Човек е жив, докато се учи“. Е, на мен ми се живее.

  1. Владеете тибетски масаж Джам цо, китайски масаж Ан Муо, както вече стана дума и виетнамски масаж Соа Боп, интернет е пълен с ваши видеозаписи с ма­саж… Театралният професор стана лечител. Има ли битки у вас между професора (блестящ мим!), който преподава пантомима в над 40 държави и практикуващия тибетска медицина, който вдига на крака тежко болни хора? Къде отиде тясната специализация?

Тясната специализация беше приоритет на манифактура­та от периода на зараждащия се капитализъм. Днес „универсални бойци“ се търсят навсякъде. В „Карнеги Мелън“, САЩ, където преподавам, водя 14 различни дисциплини. Сред тях са пантомима, антропология, актьорско майсторство, биомеханика на Мейерхолд, режисура, сценичен бой, сценография и костюм за движенчески спектакъл, Комедия дел’Арте и други подобни. Искам веднага да поясня, че не съм някакво изключение. Моите колеги също преподават по някол­ко дисциплини. Това ги прави по-желани педагози, въз­награжденията им са по-високи, доверието на студенти и преподаватели е винаги в тяхна полза. А доколко съм и лечител, е добре да кажат моите пациенти. Вече по­вече от 40 години практикувам като мануален терапевт и с прилаганите от мен традиционни техники възвръ­щам здравето на хората. И тъй като на Изток няма само „гол масаж“, по време на сеансите съветвам болните да променят начина си на живот, тъй като именно той ги е довел до тези плачевни резултати. Тибетската диаг­ностика например лекува само три болести: Алчност, Високомерие и Ниско самочувствие. Хилядите външни проявления биват изкоренени като бурен, когато се премахнат причините. На своите пациенти предлагам винаги система от правилни действия, които ще ги до­ведат до териториите на щастието, вместо до ада на болката.

  1. Три пъти сте вписван в книгата за рекордите на Ги­нес – маратон на Еверест, концерт в Хималаите и 25 часа и половина солова игра на пантомима без прекъсване. Леле! Респект! Разкажете за пантоми­мата.

Пантомимата е лаконично изкуство. То е най-късото раз­стояние между две точки. Актьорът превръща невиди­мото във видимо сам на празната сцена. Мимът е беден откъм костюм, декор, светлина, музика и грим; лишен е от текст. Но той е богат, тъй като разполага с трите най-важни умения на сцената: да действа, да изгражда отношения и да създава образи. Този език се разбира еднакво във всички точки на планетата. Седем мили­арда жители са негови потенциални зрители. Пантоми­мата е езикът на истината. Думите са само намерения, докато действието е тяхната реализация. Най-същност­ната себепроява на човека са неговите деяния. Затова и мимът пласира единствено продуктивни действия в пространството и времето. Той създава от нищото светове. Неговото въображение и умения превръщат зрителя в активен съавтор на сценичното случване, за­щото публиката допълва сама липсващото на сцената. Професията на мима е трудна: атлетична, артистична и в определен смисъл бутикова. Затова за мен е чест да бъда и мим.

  1. Преподавате и водите майсторски класове в светов­ни университети, включително в Китай и Индоне­зия. На какво може да научи един български профе­сор младите хора от Изток? Какво те не знаят? На какво ви се удивляват? Полезен ли сте? Провокира­те ли у тях интерес към България и българския те­атър?

Източните студенти са много любопитни. Разполагайки днес с неограничена информация от интернет, те са много добре ориентирани в театъра на света. Най-често кла­совете ме посрещат с неочаквани въпроси, подсказва­щи, че са търсили сериозно сведения за българския театър, като част от европейската културна съкровищ­ница. Източните студенти най-вече се удивляват от на­чина ни на мислене. С технически похвати е трудно да ги учудим. Способностите на западния човек да прес­кача границите на позволеното, да поема рискове, да експериментира, да търси винаги нови пътища е цяло откровение за тях. Научени още от ранна детска въз­раст на изключителна самодисциплина, те са готови веднага да тръгнат по нови пътеки. Поставени в нача­лото, студентите се опияняват от свободата на търсене­то и от радостта при намирането. Те преоткриват себе си и пресътворяват своята богата култура, използвайки други средства. И това ги вдъхновява.