1. Театрална екзотика ли е традиционният китайски театър или е система, която се развива? Динами­ката на нашето време не конфликтува ли със заба­вения каданс на неговото сценично проявление?

Традиционният китайски театър не е единно понятие. Голя­мата енциклопедия на сценичните изкуства, обявени за национална ценност в Китай наброява над 500 не­гови жанра. Подобни само донякъде, те се различават достатъчно много един от друг. Тези „театрални диалекти“ понякога са цели самостоятелни „сценични езици“, диаметрално противоположни един на друг. Както вече стана дума, традиционните ценности се предават без изменение на онези, които идват след нас. Съще­временно след 1903 година китайският театър се от­варя към останалия свят. Освен създадените трупи по западен образец, част от майсторите на традиционни жанрове започват да ползват европейски сюжети, дра­ми и сценарии, които преработват в съответния теа­трален стил. Втората вълна започва след гастролите на китайските трупи на Запад в началото на 20-те години на миналия век. Оценено по достойнство и титулувано като „съвършено“, изкуството на китайските майстори започва да се изучава от корифеите на европейския театър. Китайците от своя страна възприемат идеи от своите именити колеги и започват да създават хибрид­ни форми. В началото те са рядкост, но днес все повече традиционни актьори изучават европейските театрал­ни системи и обогатяват своето изкуство. Действител­но, процесите са бавни, но за щастие източният човек прилага новото внимателно, без да руши старите цен­ности. Трудно ми е да си представя Нефритовия импе­ратор от класическата пиеса „Суматоха в небето“ с мо­билен телефон, играещ в съвременен стил и по кецове. Това би разрушило всичко.

  1. Вие сте възпитаник на проф. Сашо Стоянов, завър­шили сте НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ специалност „ре­жисура за драматичен театър“. Професорът ви имаше специално отношение към виетнамския театър, а в CV-то ви е записано, че правите „виет­намски масаж“. В личностната ви и професионална сфера на развитие има ли връзка между виетнам­ския театър и виетнамския масаж?

С учителя по Тибетска мистерия Чам – Чьота Лама в Тибет (сн. Светослав Вълчев)

С учителя по Тибетска медицина Лама геше Сома Намгял в Кралство Мустанг (сн. Евгений Динчев)