Юбилейната програма „100 години Баухаус“
на Гьоте-институт започва във Варна
Гьоте-институт България отбелязва 100-годишнината от основаването на най-значимата немска художествена школа през 20-ти век с целогодишна програма в различни градове в страната. Началото е във Варна на 23 февруари.
100 години Баухаус
Юбилейна програма на Гьоте-институт, събития във Варна
23-28 февруари 2019 г.
Contemporary Space, ул. „Марко Балабанов“ 23, Варна
Преди 100 години, през лятото на 1919 г., се основава Баухаус във Ваймар и така започва историята на най-известната немска школа за изкуства. В Баухаус иначе традиционно обособените области на изящните, приложните (занаяти) и изпълнителските (театър, танц) изкуства се обединяват концептуално и се преподават и прилагат на практика в жанрово всеобхващащи работилници. Школата си поставя за цел отхвърлянето на тясната специализация в изкуствата, което пък трябва да се постигне чрез интердисциплинарна работа. Погледът отвъд границите на отделните дисциплини и медии е трябвало да вдъхновява и чрез наслагването и вземането предвид на различни изкуства да прави възможни нови методи и нов тип творби или продукти.
Школата Баухаус оказва сериозно влияние върху обучението, практикуването и изобщо мисленето за архитектура, дизайн, изкуство, сценография, философия. Баухаус е сам по себе си нов тип мислене и възглед за света и изкуствата. Най-важните представители на Баухаус са Валтер Гропиус, Ласло Наги, Паул Клее, Йоханес Итен, Василий Кандински, Оскар Шлемер, Мис ван дер Рое и други.
През 2019 г. се чества 100-годишнината от основаването на Баухаус. Трите Баухаус-града Ваймар, Десау и Берлин отбелязват юбилея с целогодишна програма с изложби, лекции, дискусии, пърформанси и работилниц. Гьоте-институтите по цял свят също се включват в честванията и организират разнообразни местни програми – не само, за да запознаят публиката с Баухаус, но и за да проследят влиянията и връзките на немската школа с други страни и традиции.
Начална точка за юбилейната програма на Гьоте-институт България е Варна. Между 23 и 28 февруари в Contemporary Space ще се състои филмова програма, която от една страна представя документално историята и особеностите на Баухаус и от друга страна показва автентични експериментални филми на водещи фигури на Баухаус като Василий Кандински, Курт Шмит, Ханс Рихтер и други. Експерименталната програма е разделена в три теми: Новият модернизъм, Театър и танц и Медийно изкуство.
Посетителите във Варна ще могат да разгледат и специална колекция от книги и каталози за Баухаус на място в Contemporary Space. Селекцията е на легендарния Франкфуртски панаир на книгата, който в края на 2018 г. беше за първи път в България.
Непосредствено след програмата във Варна следват и редица събития в Пловдив, София и Русе. Сред големите акценти в годишната Баухаус програма на Гьоте-институт е представянето на пътуващата документална изложба „Bauhaus Imaginista“, която ще може да бъде видяна от 10 до 31 май в Гьоте-институт в София.
Пълната програма на Гьоте-институт с всички събития, посветени на 100-годишнината на Баухаус в България, можете да намерите тук.
Програмата във Варна се осъществява в сътрудничество с Contemporary Space и със съдействието на Moving Body.
ПРОГРАМА 100 години Баухаус – ВАРНА
23.02., 19:00 ч.
Баухаус – модел и мит
Документален, Германия, 2011, 103’
Режисьори и сценаристи: Нийлс Болбринкър, Кърстин Стътърхайм
26.02., 19:00 Uhr
Модерният град: 3 филмови есета за новия тип урбанизация през 1950/60-те: Документи на тема модерното жилищно строителство и градско развитие, 102 мин.
27.02., 19:00 Uhr
Издание Bauhaus: BAUHAUS СЦЕНОГРАФИЯ & ТАНЦ – Лудвиг Хиршфелд-Мак, Василий Кандински, Курт Шмид, Лотар Шрейер, 110 мин.
28.02., 19:00 Uhr
Колекция Bauhaus: Медийно изкуство, 76 мин.
Всички филми са в оригинал на немски език със субтитри на английски